Wylewka betonowa pełni bardzo istotną funkcję – to właśnie ona stanowi ostatnią warstwę podłogi przed ułożeniem posadzki. Od jej jakości i profesjonalnego wykonania zależy, czy posadzka zachowa swój wygląd i trwałość przez wiele lat. Co warto wiedzieć na temat wylewania posadzki betonowej?

Po co robi się wylewkę betonową?

Wylewka betonowa jest stosowana w budownictwie od lat i pomimo wielu znanych alternatyw, niezmiennie cieszy się ogromnym uznaniem. Stanowi ona doskonały podkład pod późniejsze wykończenie podłogi, np. płytkami lub panelami, ale może pełnić również funkcję samodzielnej posadzki.  Aby posadzka betonowa została wykonana poprawnie, konieczne jest zachowanie kilku istotnych zasad. Przede wszystkim przed wylewką podłoże powinno zostać odpowiednio przygotowane – tj. zabezpieczone przed wilgocią i odizolowane od rodzimego gruntu. Zazwyczaj stosuje się do tego folię PE dla zatrzymania wilgoci wraz ze styropianem, który zapewnia izolację cieplną oraz wyrównuje podłoże.

Wylewanie posadzki betonowej — samodzielnie czy z pomocą firmy?

W teorii wylewkę można bez problemu przygotować i położyć na własną rękę. Warto przy tym pamiętać, że brak fachowej wiedzy i doświadczenia może przysporzyć wielu kłopotów nie tylko na etapie prac, ale także w późniejszym czasie. Nieprawidłowo wykonana wylewka nie będzie dobrze spełniać swojej funkcji. Warto również zwrócić uwagę na koszta. Nie zawsze samodzielne wylewanie posadzki betonowej będzie znacznie tańszym rozwiązaniem, a na pewno okaże się czasochłonne. Zwłaszcza w przypadku większych powierzchni zaleca się skorzystanie z pomocy profesjonalnych firm, które szybko i bez komplikacji zajmą się wylewką. Doświadczony zespół jest w stanie wykonać wylewanie posadzki betonowej w przeciągu jednego dnia.