Przygotowanie budynku do eksploatacji wymaga prawidłowego wykonania wszystkich jego części składowych oraz zadbanie o to, by odpowiadały one pod względem jakościowym przyjętym ogólnie standardom. Dotyczy to nie tylko elementów nośnych, które muszą przenosić obciążenia związane z masą obiektu i jego późniejszym użytkowaniem, ale także tych komponentów, które mają znaczenie dla realizacji dalszych prac wykończeniowych. Doskonałym przykładem mogą tu być choćby posadzki betonowe. W Otwocku ich profesjonalne wykonanie można zlecić firmie Blik Bet. Przekonajmy się, dlaczego tak ważna będzie ich gładkość oraz sprawdźmy, w jaki sposób jest ona osiągana.
Dlaczego gładkość posadzki jest ważna?
Podkład betonowy jest ważnym elementem podłogi, ponieważ przenosi obciążenia związane z późniejszym użytkowaniem danego pomieszczenia, a jednocześnie stanowi powierzchnię, na której układany jest wybrany w danej sytuacji materiał wykończeniowy. Najczęściej będą to w przypadku domów i lokali mieszkalnych panele podłogowe czy parkiet drewniany lub deski, a także niezwykle uniwersalne okładziny ceramiczne – z reguły terakoty bądź gresy. W pomieszczeniach reprezentacyjnych w grę wchodzi też kamień naturalny, a w budynkach komercyjnych warstwa żywiczna lub wykładzina. By całość okazała się trwała, podłoga musi być jednak równa, gdyż w przeciwnym razie uzyskanie jednolitej powierzchni stanie się bardzo trudne, a często po prostu niemożliwe.
Jak wyrównuje się powierzchnię posadzek?
Posadzki betonowe mogą powstawać w różnych technologiach. Przy stosunkowo niewielkich powierzchniach powszechnie korzysta się z tzw. miksokretów, a więc urządzeń przygotowujących mieszankę betonową i podających ją wprost do miejsca, gdzie ma ona być wykorzystana. Po jej rozprowadzeniu i wstępnym wyrównaniu powstający podkład jest wykańczany przy użyciu mechanicznych zacieraczek, które pozwalają na uzyskanie jednorodnej i gładkiej powierzchni.