Podłoga jest ważnym elementem każdego budynku mieszkalnego i użytkowego, ponieważ stanowi ich najintensywniej wykorzystywaną powierzchnię. W przypadku domów i budynków komercyjnych oraz gmachów użyteczności publicznej jest ona narażona na przyspieszone zużycie w wyniku ścierania, a przy zastosowaniach przemysłowych np. produkcji czy magazynowaniu musi radzić sobie ze znacznymi obciążeniami statycznymi wynikającymi z masy ustawianych na niej urządzeń i dynamicznymi wywołanymi m.in. ruchem pojazdów czy pracą maszyn. Tam, gdzie przewiduje się konieczność uzyskania zwiększonej wytrzymałości, zwykle stosuje się posadzki betonowe. W Warszawie ich wykonaniem zajmuje się firma Blik Bet. W zależności od powierzchni podłóg mogą one powstawać w różnych technologiach. W domach jedno- i wielorodzinnych najczęściej układa się je z użyciem tzw. miksokreta. Przyjrzyjmy się temu bliżej.
Jak wygląd proces układania posadzki betonowej?
Posadzka betonowa powstaje z mieszanki sporządzonej z cementu, odpowiedniego kruszywa, którym jest drobny żwir lub piasek, a także niewielkiej ilości wody, która umożliwia hydratację, czyli proces, w którym materiał uzyskuje potrzebną wytrzymałość i trwałość. Elastyczna masa musi zostać równomiernie rozprowadzona i wyrównana, a następnie zatarta, co daje jej niezbędną odporność oraz nadaje jednolitą gładkość. Materiał jest zwykle rozprowadzany ręcznie i równany z użyciem specjalnych łat. Podstawowym problemem będzie jednak przygotowanie betonu oraz dostarczenie do poszczególnych pomieszczeń.
Czym jest miksokret?
Uzyskanie podłogi o odpowiedniej charakterystyce użytkowej wymaga skorzystania z urządzenia, które pozwala na przygotowanie mieszanki potrzebnej do właściwego wykonania posadzki, a następnie dzięki wbudowanej pompie podaje masę do miejsc, gdzie ma ona zostać wykorzystana. Ponieważ przed przystąpieniem do wyrównywania rozkłada się ją w kilku lub kilkunastu miejscach zależnie od powierzchni w postaci charakterystycznych kopców, służący do tego sprzęt określa się właśnie mianem miksokreta. Użycie tego urządzenia znacznie przyspiesza cały proces.